Dlaczego projekt, który wykona grafik często różni się od wydrukowanego materiału?

Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której nasz projekt pięknie prezentuje się na ekranie komputera. Świetne kolory, idealne rozmieszczenie elementów i ogólne… WOW.
Nadchodzi moment odbioru gotowego produktu i … ale to nie tak miało być?!
No właśnie, nasz idealny projekt z ekranu komputera nie ma nic wspólnego z gotowym materiałem.

Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze, bardzo często graficy, którzy zajmowali się tworzeniem grafik tylko na ekrany komputerów i nie projektowali nigdy elementów do druku, wykonują projekty w trybie RGB, natomiast wszystkie maszyny drukarskie produkują elementy w trybie CMYK. Dlatego może się okazać, że słoneczna pomarańcza w rzeczywistości okazuje się jesienną dynią.

Po drugie – spady!

Projektując materiał do druku zawsze musimy pamiętać o spadach i marginesach. Zapominając o tym, podczas wydruku okazać się może, że grafika z tekstem jest ucięta, lub jest za blisko krawędzi.

Jakość zdjęć

Tego nie musimy tłumaczyć, aczkolwiek często dochodzi do sytuacji, że grafik pobiera zdjęcia bezpośrednio z wyszukiwarki Google, które są niestety słabej jakości. Na poglądowym projekcie wszystko może wyglądać idealnie, lecz po wydrukowaniu niestety okazuje się, że nasz piękny projekt przypomina grę Minecraft.

Licencja

O tym również należy pamiętać. Zdjęcia pobrane bezpośrednio z Google są często chronione prawami autorskimi. Kierując się najniższą ceną jako kryterium wyboru grafika miejmy to na uwadze. Licencjonowane zdjęcia lub wykonanie autorskich zdjęć specjalnie pod projekt będzie trochę droższe, ale mamy pewność, że wszystko jest zgodne z przepisami i nie doszło do kradzieży.
Oczywiście to są podstawowe aspekty, na które trzeba zwracać uwagę podczas wyboru grafika.
Jeśli macie pytania, zawsze chętnie służymy pomocą.